Jak si udělat zásoby potravin s dlouhou trvanlivostí
Tvořit si zásoby , které mohou vydržet týdny nebo roky, není jen chytrý způsob, jak porazit rostoucí ceny potravin. Může vám také pomoci ušetřit peníze a být připraveni na nouzové situace.
V případě dlouhého výpadku proudu může mít i malá zásoba potravin s dlouhou trvanlivostí, jako je suché zboží, konzervy a lyofilizované potraviny, velký rozdíl. Budete také vděční, že budete mít doma trochu jídla navíc, když onemocníte a nebudete moci jít nakoupit. Kvůli inflaci a rostoucím cenám potravin je skladování potravin dobrou investicí.
Tipy, jak se zásobit jídlem
Nezapomeňte se především zásobit tím co skutečně co jíte. Nedělejte si zásoby potravin, na které jste vy nebo vaši rodinní příslušníci alergičtí nebo se jich nedotknete.
Při nákupu potravin byste také měli znát přesné množství potravin, které vaše rodina pravidelně konzumuje; koupit něco navíc.
1. Zásobte se potravinami, které jíte pravidelně
Nakupujte pouze potraviny, které skutečně jíte pravidelně, abyste zbytečně neutráceli peníze. Sepište si, jaké druhy potravin vy a vaše rodina pravidelně jíte, a věnujte pozornost případným zvláštním dietním omezením. U položek podléhajících zkáze na vašem seznamu je nahraďte verzemi nepodléhajícími zkáze, pokud jsou k dispozici. Kupte si například sušené mléko místo obvyklého mléka ve džbánu nebo kartonu. Pokud pro určitou potravinu neexistuje vhodná trvanlivá náhrada, odškrtněte ji ze seznamu.
Jakmile budete mít úplný seznam potravin, které si můžete koupit, kupte si od každého dostatek, aby vám vydržel alespoň tři dny. To znamená, že celkové množství zakoupeného jídla by mělo stačit na pokrytí celé vaší rodiny na tři dny.
2. Zásobte se potravinami, které skutečně jíte
Kupujte pouze potraviny, které skutečně sníte. Pokud teď nechcete jíst určité jídlo, je pravděpodobné, že ho nebudete chtít jíst ani později. Nákup potravin, které nemáte rádi, vám může zbytečně zabírat místo v zásobách.
3. Zásobte se přísadami
Nemůžete a neměli byste věčně žít jen z konzerv a sušeného masa , takže se zásobte přísadami. Poznamenejte si jídla, která pravidelně jíte, a sepište si jejich ingredience. Mezi univerzální věci, které můžete přidat do své zásoby, patří bylinky, koření, rajčatový protlak, konzervované houby a kuřecí nebo zeleninový vývar.
4. Zásobte se čajem a kávou
V těžkých časech bude těžké sehnat čaj a kávu. Oba jsou také obvykle těžce zasaženi inflací. Pokud jste vy nebo vaše rodina vášnivými pijáky čaje nebo kávy, zásobte se čajovými sáčky a kávovými zrny nebo sedlinou.
5. Zásobte se pitnou vodou
Pokud je to možné, vytvořte zásobu pitné vody na dva týdny. Pokud máte domácí mazlíčky, nezapomeňte skladovat další pitnou vodu.
6. Zásobte se potravinami, které nevyžadují vaření
Nezavrhujte možnost zůstat bez elektřiny nebo plynu v případě velké katastrofy. Zásobte se potravinami, které nevyžadují vaření, jako jsou krekry a masové konzervy, ryby a ovoce. Tyto potraviny můžete jíst samotné nebo je použít v receptech bez vaření k přípravě sytých pokrmů.
7. Nedělejte si zásoby potravin, které je třeba zchladit nebo zmrazit
Pokud vypadne proud, mražené a chlazené potraviny budou prvními potravinami, které se zkazí, takže je nezařazujte do svých zásob. Bylo by lepší zásobit se netrvanlivými alternativami, jako je sušené maso a rybí konzervy.
8. Správně skladujte potraviny
Nesprávně skladované potraviny se rychle zkazí, i když se předpokládá, že nepodléhají zkáze nebo jsou stabilní. Uchovávejte konzervy na chladném a suchém místě. Suché potraviny, jako je rýže, těstoviny a fazole , by měly být také skladovány ve vzduchotěsných resp. vodotěsných nádobách na chladném a suchém místě.
9. Nespoléhejte na expiraci nebo datum minimální trvanlivosti
Mnoho trvanlivých potravin, jako jsou konzervy, má datum spotřeby . Datum spotřeby označuje doporučenou dobu použití produktu pro nejlepší chuť a kvalitu, zatímco datum spotřeby označuje poslední den, kdy bude produkt na své špičkové chuti a kvalitě. Po tomto datu se chuť a kvalita produktu začnou zhoršovat, ale samotný produkt zůstane poživatelný.
Ve většině případů konzumace jídla po některém z těchto dat znamená pouze pokles kvality. V případě pochybností použijte své smysly, abyste zjistili, zda se jídlo pokazilo nebo ne. Známky plísně, nepříjemný zápach, „vypnutá“ textura a nafouklé nebo protékající plechovky – to vše jsou červené vlajky. Zlikvidujte jakýkoli produkt, který vykazuje některý z těchto znaků.
10. Vytvářejte si zásoby pomalu
Pokud nemáte stovky nebo tisíce korun na investici, nesnažte se vytvořit si zásoby najednou. Dobrou strategií by bylo koupit si další potraviny do zásob, kdykoli jdete do obchodu s potravinami. Tímto způsobem si můžete vytvořit slušnou zásobu, aniž byste museli vyhodit svůj rozpočet na potraviny.
Všechny potraviny ze supermarketu nebo potravin mají datum spotřeby, které ukazuje, kdy potravina začne chutnat špatně. Některé potravinářské výrobky jsou však stále bezpečné ke konzumaci i po datu spotřeby.
Chcete-li zjistit, zda byste se měli zbavit potraviny s prošlou dobou použitelnosti, nebo ne, hledejte známky toho, že se jídlo pokazilo. Nafouklé nebo protékající plechovky, známky poškození plísní nebo hmyzem a nepříjemný zápach jsou jen některé varovné signály, že produkt již není bezpečný pro konzumaci.
Měli byste se také zásobit přísadami, které často používáte ve svých receptech, jako jsou bylinky a koření a konzervované omáčky. Pokud vaše rodina ráda pije čaj nebo kávu, zásobte se jimi také.
Věnujte pozornost potravinám, které si chcete udělat do zásoby, a naučte se v kuchyni experimentovat. Než si koupíte velké množství, zkuste vařit s určitým jídlem nebo produktem, abyste se ujistili, že vám opravdu chutná jeho chuť a budete ho konzumovat.
Suché zboží jako sůl, cukr, obiloviny, mouka, rýže a sušené fazole lze skladovat při pokojové teplotě. Pamatujte, že suché zboží je historicky zásadní potravinové zásoby, které musíte skladovat ve velkém na měsíce nebo roky. Pro prodloužení jejich trvanlivosti je můžete skladovat ve vzduchotěsných nádobách.
Způsoby, jak prodloužit trvanlivost potravin
Existuje mnoho způsobů jako prodloužit trvanlivost ve vašich zásobách. Zde je několik tipů, jak se řídit:
- Potraviny skladujte na chladném a suchém místě. Dávejte pozor na teplotu; některé potraviny potřebují pokojovou teplotu, zatímco jiné preferují teploty mrazu.
- Zkontrolujte vlhkost ve vašem skladovacím prostoru. Pšenice, mouka a další suché zboží by měly být skladovány na místě s malou nebo žádnou vlhkostí ve vzduchu. Čerstvé potraviny, jako je ovoce a zelenina, vyžadují specifickou úroveň vlhkosti, aby se prodloužila doba jejich skladování.
- Tuky reagují s kyslíkem a snadno žluknou, vybírejte proto potraviny s nízkým obsahem tuku. Tyto potraviny vydrží dlouho při skladování.
- Zvažte snížení kyslíku ve vašem skladovacím prostoru, protože oxidace způsobuje rychlé zkažení potravin.
- Používejte těsně uzavřené nádoby, abyste snížili oxidaci a prodloužili životnost potravin.
- Potraviny skladujte mimo přímé sluneční světlo a ve vzduchotěsných nádobách.
Potraviny s dlouhou trvanlivostí
Zde je seznam nejlepších potravin s dlouhou trvanlivostí pro skladování:
- Potraviny, které vydrží 25 až 30+ let : Bílá rýže, divoká rýže, rolovaný oves, kukuřice, pohanka a červená nebo bílá ozimá pšenice; luštěniny jako pinto fazole, černé fazole, čočka a hrách; voskovaný sýr; sušené ovocné plátky; mrazem sušená vejce a instantní káva.
- Potraviny, které vydrží 5 až 25 let : Syrová melasa, vejce v prášku, dehydrovaná mrkev, ghí, sušené nízkotučné mléko, kysaná smetana v prášku, konzervy, lyofilizovaná slanina a lyofilizované ovoce
- Potraviny, které vydrží 2 až 5 let : Panenský kokosový olej, koření, hořčičný prášek, hořká čokoláda, kakaový prášek, těstoviny, polévka a chilli v konzervě, konzervovaný tuňák, kuřecí a hovězí maso;, mražená vejce, želé, džem, konzervované ovoce, nakládaná zelenina, pepř a ochucený likér
- Potraviny, které vydrží 1 až 2 roky : Normální hovězí trhanec, bujónové kostky, konzervovaná rajčatová omáčka, salsa a další produkty na bázi rajčat; rostlinný olej, plnotučné sušené mléko, arašídové máslo, sušené rozinky, brusinky a třešně; domácí česnek, směs na palačinky, mletá paprika, mražená brokolice, kukuřičný klas a vakuově uzavřené mražené maso
- Potraviny, které vydrží 3 až 9 měsíců : Tvrdá zimní dýně, jablka pro dlouhé skladování, brambory pro dlouhé skladování, hnědá rýže, brambory pro krátké skladování, snídaňové cereálie, blokový sýr, čerstvá (nemytá) vejce, müsli tyčinky, domácí mrkev nebo pastinák, supermarket stroužky česneku, vanilkové lusky, skladovací cibule, klobása, pivo a balené mražené maso
- Potraviny, které vydrží několik týdnů až tři měsíce : Sladká cibule, mletý zavařený česnek, hrušky, jablka na krátkou dobu skladování, supermarketová vejce, obyčejná dýně, jahody, vlašské ořechy, zahradní rajčata, dýně, supermarketová rajčata a chřest
- Potraviny, které vydrží nekonečně dlouho : Sůl, cukr, jedlá soda a prášek do pečiva, pokud jsou správně skladovány
- Syrový med, zdravá náhražka cukru, může vydržet navždy .
13.09.2022 / Kevin Hughes zdroj: https://supplychainwarning.com